
Jälleennäkemisiä on espanjalaisen Jerónimo Cornellesin rikas, elämäntäyteinen draama (Reencuentros). Näytelmä on Suomen kantaesitys, jonka uudelleentulkinnan ohjaa Paula Folqués. Folqués ohjasi näytelmän yhdessä Katri Hätin kanssa vuonna 2020, mutta esityskausi jäi tyngäksi koronasulkujen vuoksi.
Jälleennäkemisiä kertoo neljästä ex-parista, jotka kohtaavat ensi kertaa vuosien jälkeen eräässä kaupungissa. Kahdeksan henkilöä kohtaavat ennalta arvaamattomasti arjen keskellä, mikä on käänteen tekevää heidän elämälleen. Rakkaus, viha, uuden elämän alku ja kuolema kietoutuu yllättävällä tavalla toisiinsa odottamattomassa hetkessä ja linkittää henkilöt ja tarinat toisiinsa säästelemättä draamaa ja komiikkaa.
Näytelmä osoittaa miten rakkauden syttymistä ei määritä sukupuoli tai seksuaalinen suuntautuminen vaan rakkaus itsessään on elämän moottori ja sitä ruokkii sydänsurut. Jokainen meistä on onnensa seppä ja jokainen kohtaaminen avaa mahdollisuuden onneen.
ESITYSAJAT:
La 29.11. 18.30
To 4.12. 18.30
La 6.12. klo 18.30
Ti 9.12. klo 18.30
Su 14.12. klo 16
La 20.12. klo 18.30
Su 21.12. klo 16
2026
Su 11.1. klo 16
Pe 16.1. klo 18.30
Su 18.1. klo 16
Ti 20.1. klo 18.30
Pe 23.1. klo 18.30
TEKIJÄT / TYÖRYHMÄ
Teksti: Jerónimo Cornelles
Ohjaus: Paula Folqués
Suomennos: Aino Lehtonen
Dramatisointi: Paula Folqués
Rooleissa:
Eeva: Jaana Myyry
Selmi: Lucia Saastamoinen
Maria: Anna Huttula
Laura: Piia Lehojärvi
Aino: Laura Kuukkanen
Markus: Marko Tuupainen
Paul: Jaakko Mela
Iiro: Alexander Vysotskiy