Avoimia kursseja teatterista kiinnostuneille syksyllä 2023

Oletko halunnut päästä kokeilemaan teatteria? Kaipaatko arkeesi jotakin rentoa, mukavaa ja luovaa yhdessä tekemistä? Tukkateatteri tarjoaa nyt jopa kolme teatteritaiteen päiväkurssia tänä syksynä! Tule mukaan kokeilemaan teatteria ja luomaan taidetta iloiseen joukkoomme!

Kurssit ovat avoimia kaikille kiinnostuneille ja 18 vuotta täyttäneille. Kurssit järjestetään Tukkateatterin tiloissa Laukontori 12, 33200 Tampere. Tila ei valitettavasti ole esteetön.

Syksyllä 2023 järjestettävät kurssit:

1. Näyttelijäntyön alkeet
– maanantaisin 9.10.-18.12.2023 klo 11:30-14
– max 12 osallistujaa
– vetäjä: Paula Folqués
– Kurssilla tutustutaan näyttelijäntyöhön monipuolisesti. Osallistujalla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta teatterin harrastamisesta. Kurssilla opitaan muun muassa vuorovaikutustaitoja, fyysistä ilmaisua, roolin rakentamista ja hyödynnetään mielikuvitusta teatterin tekemisessä.

2. Lukudraama kurssi
– maanantaisin 9.10.-18.12. klo 14-17 + 3 esityspäivää, jotka sovitaan yhdessä osallistujien kanssa
– max 12 osallistujaa
– vetäjä: Paula Folqués ja Katri Häti
– Kurssilla luetaan yksi näytelmä kuukaudessa ja harjoitella näytelmästä lukudraamaesitys yleisölle, eli syksyn aikana yhteensä kolme näytelmää. Lukudraaman tarkoitus on näyttämöllistää näytelmä ja herättää teksti eloon ilman, että tekstiä opetellaan vielä ulkoa. Kurssin tarjoaa kokemusta esiintymiseen, roolihahmon muodostamiseen ja näytelmän maailman luomiseen.

3. Tekstistä lavalle – teatterin tekemisen ABC
– tiistaisin 10.10.-19.12. klo 12-14:30
– max 12 osallistujaa
– vetäjä: Paula Folqués
– Kurssilla perehdytään näytelmäteksteihin ja niiden työstämiseen niin ohjaajan kuin näyttelijän näkökulmasta. Kurssilla pureudutaan ohjaajan ja näyttelijän vuorovaikutukseen näytelmän valmistamisessa.

Kurssien hinnat:

  • Yksi kurssi 30€ / osallistuja
  • Kaksi kurssia yht. 50€ /osallistuja
  • Kaikille kolmelle kurssille yht. 65€ / osallistuja
  • Tukkateatterin jäsenille 10€ / kurssi (ei paljousalennusta)

Ilmoittautudu kursseille 7.10. mennessä. Syyskaudella jokaisesta kurssista on 11 osallistumiskertaa. Lisätietoja, ilmoittautuminen ja peruutusohjeet tästä linkistä: https://forms.gle/iteqV6pQwNk2UBFu8

Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Vapaita paikkoja saa kysyä myös syksyn mittaan.